אקדמיה להורים

הורים מספרים על האקדמיה להורים
מאמרים, דיעות, מכתבים, תודות, הצלחות, תגובות ועוד

    
חפש
קבל עדכונים וטיפים!
לחץ Like!
מומלצים!

הם יוכלו ללמוד כל דבר בחייהם! - העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון

שלום חברים! אתמול היה לנו מפגש נוסף של ה"אקדמיה להורים" של סניף הרצליה, עם המרצה המדהים שלנו, קובי חליפה. זה היה שיעור מס' 34 - והנושא שלו היה: "סודות 4 השלבים להצלחה בלימודים"!
 
למדנו ש: למידה זה תהליך - אבל בביה"ס לצערנו לא לומדים מהו התהליך!
 
תהליך = סדר פעולות עם הרבה שלבים!
 
למידה = סדר פעולות שמביא לרכישת הבנות חדשות או דרך טובה יותר לעשות משהו!
 
יכולת למידה זה לא משהו שנולדים איתו... או שיש לך את זה או שאין לך את זה! - אלא מס' פעולות שאם עושים אותן בסדר הנכון... אז מצליחים לבצע את הפעולה!
 
למשל: שלבים שזקוקים להם לקבלת רישיון נהיגה: להגיע לגיל המתאים, לבחור מורה, להירשם לשיעורי הנהיגה, לעשות בדיקת ראייה, לאסוף כסף לשיעורים, להגיע לרמת הלימוד הרצויה, לעבור טסט, נהיגה עם נהג מלווה תקופה מסוימת! תהליך הנהיגה מורכב מ: לפתוח את האוטו, להניע אותו, לבדוק במראות שאין רכב מתקרב, לאותת... ועוד!
 
חשוב להבחין שבכל דבר שאנו עושים... אנו יודעים את המרכיבים - בין אם אנו שמים לב להם או לא! אבל... את נושא הלמידה אנו לא יודעים!
 
ובכן, תהליך הלמידה מורכב מ- 4 שלבים: 1) בדיקת הנתונים העומדים לרשותנו! כלומר: איסוף מידע בנושא... ומה צריך להתבצע כדי לקיים זאת!
 
2) בוררים את הנתונים הנכונים... ומפרידים אותם מהנתונים הכוזבים - (הנתונים השקריים שאנו חושבים שזו אמת... כאשר הם ממש לא... והם חוסמים מהאמת להיכנס)! ואז, נשארים רק עם נתוני האמת!
 
3) לוקחים את הנתונים החשובים... ומפרידים אותם מהנתונים הפחות חשובים! כלומר: שואלים על כל דבר האם זה חובה או רק המלצה, והאם זה קריטי לנושא!
 
4) וע"י כך מגיעים למסקנות שאיתם האדם יכול ליישם! המסקנה צריכה להיות משהו מעשי שעל פיו משנים התנהגות כלשהיא... אבל מתוך בחירה ולא מתוך נתונים כוזבים!
 
החוק השלישי של ניוטון קובע ש: "כל כוח שנפעיל בכיוון מסוים... אז הדבר השני יפעיל אותו כוח מנוגד בכיוון"! כלומר: כאשר אנו מפעילים על ילדינו כוח - אנו מקבלים בחזרה התנגדות, כוח וילדים כועסים ומרדניים!
 
עלינו להבין ש: ילדינו נאבקים וסובלים כל היום עם דברים... בגלל שהם לא יודעים מהו תהליך הלמידה! בביה"ס הם לא יודעים מהו תהליך הלמידה... והדבר שדורשים מהם הוא: לקלוט חומר, לשנן אותו כמו תוכי... ואז "להקיא" את החומר הנלמד במבחנים!
 
אנו כהורים יכולים להקל עליהם בבית במקצת... ולא להפעיל עליהם לחץ נוסף מהצד שלנו! כי אם נכעס עליהם למשל על כך שלא הצליחו במבחנים... אז נקבל מהם בחזרה את ה"חוק השלישי של ניוטון" - כלומר: התנגדות, כעסים, תסכול ומרמור!
 
בנוסף, רצוי שנלמד את ילדינו מהו תהליך הלמידה - (עם ארבעת השלבים) - כי אף אחד אחר לא ילמד אותם את זה! וכאשר הם ידעו מה זה תהליך הלמידה... הם יוכלו ללמוד כל דבר בחייהם!
 
ילדים שמקבלים ציונים שליליים... הם בעלי דימוי עצמי נמוך, הם חושבים שהם לא מוצלחים, הם מתוסכלים... ובנוסף, הם מקבלים "תוויות" שונות - (כמו: בעייתיים ו/או בעלי הפרעות קשב וריכוז ו/או עצלנים) - שאיתם הם ממשיכים לאורך כל חייהם! כאשר, בסך הכל הם לא למדו את תהליך הלמידה!
 
השיעור היה מעניין וקיבלנו ממנו המון הבנות ותובנות חדשות! האווירה הייתה נעימה... עם הרבה כיף והומור! וכרגיל לסניפנו, הכיבוד היה מדהים וטעים!
 
בשבוע הבא: נקבל סדרת כלים איך ללמוד נכון, איך לעזור לילדים ללמוד נכון ואיך להתגבר על קשיים בלימודים... ובכל תחום בחיים!
 
אני ממליצה לכווווולם להצטרף אלינו למפגשים המדהימים האלה של האקדמיה להורים - (שדרך אגב, הם חינמיים) - ולהביא כמה שיותר חברים כדי לקבל כלים וטיפים למשפחה יותר מאושרת!
 
טלי רודניצקי, סניף הרצליהזהו מכתב אחד מאלפי התגובות, המיילים וההוקרות שקיבלנו באקדמיה להורים. מה דעתך?

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'הם יוכלו ללמוד כל דבר בחייהם! - העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון שתף עם החברים בטוויטר את 'הם יוכלו ללמוד כל דבר בחייהם! - העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון