אקדמיה להורים

הורים מספרים על האקדמיה להורים
מאמרים, דיעות, מכתבים, תודות, הצלחות, תגובות ועוד

    
חפש
קבל עדכונים וטיפים!
לחץ Like!
מומלצים!

שלמות אישית - הדרך אל האושר

חזרתי עכשיו ממפגש של האקדמיה להורים בסניף הרצליה, בביתה של גלי יעקובי המדהימה, עם המרצה המדהים והאהוב שלנו, קובי חליפה התותח.
 
היום זהו שיעור מס' 47 מתוך 50 שיעורים... וזאת אומרת שאנו מתקרבים בצעדי ענק לפגישה החגיגית - בשיעור מס' 50 - עם מנכ"ל העמותה התותח, ! אז תתכוננו... כי אותו אסור לפספס.
 
היום אנחנו בשיעור האחרון של פרק מס' 20... ואני מזכירה: בכל פעולה שאנו עושים עלינו לשאול את עצמנו... איך היינו רוצים שיתייחסו אלינו? והתשובה לשאלה זו אומרת לנו מה זו התנהגות טובה ומה לא.
 
תכונה מס' 20: "ומעל הכול - (כל מה שלמדנו עד כה) - לא הייתם רוצים שאנשים רק יעמידו פנים... אלא היינו רוצים שהם יהיו ממש אמיתיים."
 
קורה הרבה פעמים שאנשים מזייפים ומצהירים הצהרות נאמנות... אבל בעצם זו העמדת פנים.
 
הגינות - קורה שלא מתנהגים אלינו בהגינות. סלחנות - מישהו שהעמיד פנים שהוא סולח לנו... אבל במציאות הוא ממשיך לשמור טינה. נימוס וכבוד - ישנם אנשים שמעמידים פנים שהם אוהבים אותנו... אבל מאחורי הגב הם מדברים עלינו דברים רעים.
 
גם לנו כהורים קורה שאנו לא אמיתיים מול ילדינו: למשל, כאשר הילד שלנו מביא ציור מהגן ואנו אומרים לו בהתלהבות - "איזה ציור מדהים" - ואח"כ זורקים את הציור.
 
לפעמים אנו מבטיחים לילד לעזור לו ולדבר עם אבא עבורו... אבל בפועל אנחנו לא עושים שום דבר בעניין.
 
קורה גם שהילד מספר לנו איזה "סוד" שחשוב לו ומבקש לא לספר אותו לאף אחד... אבל אנחנו כן מספרים.
 
לפעמים אנו אומרים לילדינו שאנו מאמינים ובוטחים בהם... אבל ברגע שהם יוצאים מהבית אנו רצים לפייסבוק כדי לעקוב אחרי מעשיו.
 
אז למה אנשים אומרים משהו אחד... ועושים דבר אחר?! הסיבה נעוצה בדבר הנקרא: "שלמות אישית"! שלמות אישית = פיו וליבו שווים, שלמים עם המצב... וההגדרה לפי המילון היא: בחירה של האדם להתנהג בצורה מסוימת בגלל שהוא החליט שזה הדבר הכי נכון עבורו לעשות!
 
שלמות אישית היא בעצם אחת התכונות הכי חשובות לכל אדם!
 
ביום-יום כולנו מפרים את השלמות האישית שלנו בכל מיני דברים כמו: לא עומדים בדיאטה, מחליטים להפסיק לעשן... ולא עושים זאת, נרשמים למכון כושר... ולא הולכים.
 
כמו כן, אנשים בוגדים בנשים שלהם ובחברים שלהם... וגם בעקרונות שלהם... וע"י כך הם לא שומרים על השלמות האישית שלהם.
 
בנוסף, רוב האנשים שמגיעים למצבי לחץ או צומת דרכים מהותית... פועלים לא לפי הבחירה שלהם - השלמות האישית שלהם - אלא הם פועלים בעקבות דברים אחרים:
 
1) איום אמיתי = כאשר מישהו מאיים עלינו שאם נפעל בצורה שאנו רוצים ומאמינים... משהו רע יקרה לנו.
 
2) איום דמיוני = נדמה לנו שיש איום שעומד על ראשנו. איום = הבטחה לנקיטת משהו רע בעתיד... ולכן האיום מביא לפחד.
 
3) מצב של סחיטה = מישהו סוחט אותנו ואנו פוחדים... ולכן אנו פועלים בניגוד לשלמות העצמית שלנו.
 
4) ניסיון למצוא חן בעיני מישהו = למשל ביחסים בין בני זוג... ואז אנו נוהגים בניגוד לשלמות העצמית שלנו
 
5) ניסיון לרצות מישהו = עושים משהו כדי שמישהו אחר יהיה מרוצה... ובכך אנו מבטלים את השלמות העצמית שלנו.
 
בהרבה מקרים אנו מבטלים את השלמות העצמית שלנו: כדי לרצות אחרים, מתוך פחד או בגלל איום.
 
התכונה שהכי עוזרת לשלמות העצמית היא: "החלטיות עצמית!" תכונה זו גורמת לנו לבטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה.
 
בגידול ילדים, ויתור על שלמות עצמית יכול להיות הרסני לכל החיים ובכל מיני תחומים:
 
• בתחום הרפואי – למשל, הורה שלא מוכן שהילד שלו יקבל חיסון מסוים... ואז מגיע לחץ מהמורה או מהמנהל בביה"ס... שגורם להורה לוותר על השלמות האישית שלו בגלל איום או פחד או סחיטה... ונותנים לילד את החיסון.
 
• בתחום יכולות הילד - ההורים חושבים שיש להם ילד מאוד חכם... אבל יועצת ביה"ס מדביקה לו "תווית" מסוימת... שמלווה אותו כל החיים. ילד שקיבל "תווית" - יפעל תחת תווית זו כל חייו.
 
אנו צריכים להבין ולהפנים ש: אם נפר את השלמות האישית שלנו... זה יכול להפר את השלמות האישית של ילדינו למשך כל חייו.
 
• בתחום החינוך - המורה מכריחה את הילד שלנו לקחת "ריטלין" - אחרת היא לא תיתן לו להיכנס לכיתה ולביה"ס! בגלל איומים מהסוג הזה, הורים רבים מוותרים על השלמות האישית שלהם... למרות שהם יודעים שה"ריטלין" מסוכן... והם בכל זאת נותנים אותו לילדיהם.
 
הורים יקרים, עליכם לדעת שלמורה אסור להכריח את הילד לקחת "ריטלין" - כי המורה הוא לא רופא! ולכן אל תיכנעו לאיום הזה! ה"ריטלין" הוא סם מסוכן מאוד... שיכול אף לגרום במקרים קיצוניים אפילו למוות.
 
• יחס ליד אנשים אחרים - למשל, בכל מיני סיטואציות משפחתיות או ליד חברים, אנו מדכאים את השמחה הטבעית של הילד שלנו... כדי שלא יחשבו שהוא לא מחונך או לא יודע להתנהג "כמו שצריך".
 
• בקשר עם חברים של הילדים - אנו לפעמים מכריחים את הילד שלנו לתת את המשחק שלו לחברים. עלינו לזכור תמיד ש: המשחק שייך לילד שלנו ולכן זכותו להחליט אם לתת אותו או לא.
 
המטרה שלנו היא: לגדל ילד עם עמוד שידרה, עם דעה, עם שלמות אישית והחלטיות... שכאשר יציעו לו למשל סמים אז הוא יגיד: "לא רוצה" - למרות שאולי ילעגו לו על כך ויצחקו עליו! כזה ילד יהיה עם שלמות אישית שלא ילך אחרי ה"עדר" ולא ייכנע ללחץ החברתי.
 
לכן, אחד הסודות הכי חשובים בגידול ילדים הוא: שההורים צריכים לחיות בשלמות אישית.
 
ישנה תופעה שקיימת ביחסי אנוש ש: כשאדם צועק על חברו... החבר משיב לו בצעקות. לכן, אם אנו רוצים לקבל מילדינו יחס טוב, אוהב ומכבד... עלינו לתת להם גם יחס כזה.
 
אין צורך באימוץ יתר של הדמיון כדי להבין ש: אם החיים יתקיימו באווירה של רוגע, שלווה, חלוקת מחמאות ותשבוחות לילדינו... השנאה תיעלם, ילדינו יגיבו באותו אופן שאנו נתנהג אליהם, אנו וילדינו נהיה שמחים ומאושרים יותר... ויהיה לנו כיף לחיות ביחד.

טלי רודניצקי, משתתפת בסניף הרצליה


זהו מכתב אחד מאלפי התגובות, המיילים וההוקרות שקיבלנו באקדמיה להורים. מה דעתך?

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'שלמות אישית - הדרך אל האושר שתף עם החברים בטוויטר את 'שלמות אישית - הדרך אל האושר