אקדמיה להורים

הורים מספרים על האקדמיה להורים
מאמרים, דיעות, מכתבים, תודות, הצלחות, תגובות ועוד

    
חפש
קבל עדכונים וטיפים!
לחץ Like!
מומלצים!

אין דבר כזה - "הפרעת קשב וריכוז" - הדרך אל האושר

בוקר טוב, חברים! ביום שלישי היה לנו מפגש נוסף של "האקדמיה להורים" בסניף הרצליה, עם המנחה המדהים שלנו, קובי חליפה! זה היה שיעור מס' 32 והנושא שלו היה: "קשיי למידה, הפרעות "קצב וריקוד" ואיך כל ילד יכול להיות גאון בלימודים"!

אז נשאלת השאלה: למה בעצם קיים ביה"ס?! לתת מסגרת, להקנות ידע, לספק חברה, לתעסוקה יום-יומית, להכין את הילדים לחיים... ועוד!
 
עלינו להבין ש: ביה"ס אינו מקום שבו שמים את הילדים כדי שלא יסתובבו להורים כל היום בין הרגליים ויפריעו להם - זה יותר מדיי יקר רק למטרה זו! ביה"ס הוא גם לא אמור להיות מקום שמייצר "תוכים"! ומצד שני, כדי שתרבות תשרוד... היא חייבת לפתח יכולת למידה, הרגלים, יכולת התמודדות עם המציאות - (הלא קלה תמיד), ולהכין את הילדים להיות ביכולת פיקוד לכשיגדלו!
 
אבל מה שקורה בפועל הוא: שבביה"ס לא לומדים איך להתקבל לעבודה, איך לאזן את חשבון הבנק, איך לנהל זוגיות, איך להיות הורים טובים, איך לקחת פיקוד על העסק המשפחתי... ועוד המון דברים שכל אדם זקוק לו בחיי היום-יום! כלומר: בעצם אף בי"ס בעולם לא משמש ממש כבי"ס לחיים!

מה שקורה הוא ש: בגלל שהילדים הם לא בובות שאפשר לדחוס להם בכוח נתונים... ולדרוש מהם אח"כ "להקיא" את החומר במבחנים... אז הילדים מגיבים באופן נורמאלי... הם שונאים את ביה"ס!
 
תחשבו, איך הייתם מגיבים אם למשל היו מכריחים אתכם לשבת כל יום 6 שעות באופרה... ולזכור פרטים על האופרה הזו?! נכון, זה היה גורם לכם לאנטי, לתסכול ולשעמום! ואלו בדיוק התחושות שיש לילדים כל יום כאשר הם באים לביה"ס! בודדים מאוד הם מספר הילדים שאוהבים לבוא לביה"ס! ובנוסף, כאשר הילדים חוזרים הביתה מביה"ס, הם מקבלים מאיתנו הוראות, תלונות וביקורת בנושאי הלימודים... במקום לקבל מאיתנו עידוד ותמיכה!
 
אם היינו הולכים להופעה של זמר... ו- 80% מהקהל לא היה נהנה... אז היינו אומרים שהזמר גרוע! או: אם היינו הולכים להרצאה והחומר בה היה משעמם ולא מעניין... היינו אומרים שהמרצה גרוע! אבל... אם משרד החינוך היה עונה על השאלות האלה אז הוא היה אומר: "הזמר בסדר... לקהל יש בעיות קצב וריקוד", ו... "המרצה מעולה... הסטודנטים סובלים מקשיי למידה"!
 
אז בואו ותשמעו על מספר סודות ענקיים: 1) אין כזה דבר שנקרא "קשיי למידה"! אם קיימים קשיים... אז זה קשיי הוראה! לאף ילד בעולם אין ממש קושי ללמוד דברים חדשים... כי הילדים הם סקרנים מטבעם! למורים קשה להשתלט על כיתה של 40 תלמידים... ולכן אם יש קצת רעש הם ישר שולחים לאבחונים וממליצים לתת לילדים ה"חיים והאנרגטיים" האלה רטלין - כדי שיהיו יותר רגועים - (בעצם מסוממים)! ובנוסף, השאלה היא אם החומר הנלמד מועבר לילדים בצורה מעניינת או לא!
 
2) אין דבר כזה - "הפרעת קשב וריכוז" - (במקרה הטוב... יש "הפרעת קצב וריקוד")! הרופאים המומחים נותנים לילדים תרופות שונות ממשפחת הרטלין - כדי "לאזן" את רמת הסרוטונין במוח! וזה בעצם שקר שהומצא ע"י גורמים כלכליים! עלינו לשאול את הרופא שממליץ לילדינו לקחת כדורים: "כמה סרוטונין יש לילד" ו"כמה צריך שיהיה"?! והרופא לא יוכל לענות על שאלות אלו... כי בעצם אין שום מחקר מדויק בנושא זה! אף ילד שקיבל רטלין לא עבר בדיקה אמיתית על כמות הסרוטונין בגוף!
 
מה שקורה בפועל הוא: שלקחו תכונה שהיא טובה וחיובית - שהילד עירני, פעיל, תזזיתי... חי - ונתנו לו כדורים כדי לדכא זאת, כדי שלמורים יהיה יותר קל ללמד! בתי-הספר בעצם מתייגים את ילדינו בכל מיני תוויות של ילדים עם קשיי למידה ובעיות קשב וריכוז... תיוג כזה שיכול "לדפוק" לילדינו את כל החיים! יצרן התרופות רוצה להגדיל את כמות הילדים שסובלים מהפרעות "קשב וריכוז" - כי הוא רוצה להגדיל את כמות הצריכה... כדי שזה יהיה לו רווחי!
 
רק ליידע אתכם, הורים, אז: בעלון לרופא של תרופת הרטלין... באזהרות כתוב: "מוות פתאומי - (זה לא קורה הרבה... אבל זה קרה), שימוש ממושך ובלתי מבוקר עלול לגרום לתלות ולתופעות פסיכוטיות - ולכן אין להשתמש בתרופה זו לתקופה ממושכת בלי הוראת רופא, יכול לגרום לעיתים לגדילה איטית"! ובתופעות הלוואי רשום: "עצבנות וקושי להירדם, ירידה בתיאבון, כאבי ראש, בחילות, קצב לב לא תקין, יובש בפה"... ועוד!
 
בקיצור, הורים יקרים... עליכם להבין שהרטלין היא תרופה מאוד מסוכנת... בשביל לשחק איתה סתם!
 
ישנה דרך נוספת להסתכל על הנושא והיא: שעד לפני 20 שנה - מדינת ישראל הייתה בעשירייה הראשונה ברמת הלימודים! והיום, כ- 30% מהילדים מטופלים ע"י רטלין - ומדינת ישראל ירדה במקום זה - (כאשר, אם הרטלין היה עוזר... והרבה ילדים משתמשים בו... אז היינו צריכים להיות במקום טוב יותר בלימודים בעולם)!
 
דבר נוסף שעלינו לדעת הוא ש: מנהלי בתיה"ס מקבלים תוספת למשכורת ככל שיש להם בביה"ס יותר תלמידים שמוגדרים עם הפרעת "קשב וריכוז" וחינוך מיוחד!
 
עלינו להבין ולהפנים ש: מי שמסכים לקבל נתונים ועובדות בלי לבדוק אותם... לא יהיה מיומן בחייו!
 
אנו ההורים, הם היחידים שדואגים ממש לילדינו ללא כל אינטרסים - (כלכליים ונוחות) - ולכן עלינו לבדוק טוב טוב... ולהחליט על הדרך הטובה ביותר עבור ילדינו... בלי לגרום להם לנזק!
 
לסיכום: ילדים הם "פצצות אנרגיה" - שצריכים לפרוק את האנרגיה הזו, וכיום אנו מדכאים זאת ע"י "סימומם" עם הרטלין - דבר שגורם לחוסר שחרור האנרגיה הזו שילדינו כה זקוקים לה!
 
זה לא תמיד לגמרי בשליטתנו, אך מה שזה כן בשליטתנו הוא: לא לקבל את מה שאומרים לנו בביה"ס על ילדינו כ"תורה מסיני", לתת לילדינו תמיכה ועידוד והבנה... שאנו יודעים שקשה להם, ולאפשר להרפות ולשחרר את הלחץ מהם! דבר נוסף שבשליטתנו הוא: לאפשר לילדינו לשחרר אנרגיה בחוגים, בפארקים ובפעילויות גופניות שונות!
 
השיעור היה מאוד מעניין וקיבלנו בו הבנות חדשות... והכל באווירה הנעימה בביתה של המדהימה מכולם - גלי גליה יעקבי, עם מרצה מדהים ואהוב כל כך, עם כיבוד וקבוצה נהדרת של אנשים מקסימים!
 
קיבלנו מקובי שיעורי-בית: לשבת עם הילדים ולברר איתם באיזה מקצועות בביה"ס הם מתקשים ולא אוהבים?!
 
בשבוע הבא נברר: למה ה"בעיות" שיש לילדינו בלימודים הן המצאות לא נכונות, על הטעות הראשונה שעושים בנושא הלימוד ועל הפתרון הראשון לכך שיכול להביא לשיפור מיידי בתוצאות הלימודים... ויכולת הלמידה של ילדינו!
 
בקיצור: נראה לי שאלו נושאים שמעניינים את כלל ההורים... אז פשוט בואו והצטרפו אלינו ל"האקדמיה להורים"!
 
טלי רודניצקי, סניף הרצליה


זהו מכתב אחד מאלפי התגובות, המיילים וההוקרות שקיבלנו באקדמיה להורים. מה דעתך?

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'אין דבר כזה - ʺהפרעת קשב וריכוזʺ - הדרך אל האושר שתף עם החברים בטוויטר את 'אין דבר כזה - ʺהפרעת קשב וריכוזʺ - הדרך אל האושר